2017 Results


Weekend October 14

Under 14B
Ratoath Harps 1 Baldoyle United 2
Liam BURCHELL Liam DOWLING

Weekend October 7

Under 11A Cup
Walshestown FC 1 Baldoyle United 2
Jack McDERMOT (2)
Under 14B
Balscadden Boys 2 Baldoyle United 4
Callum MAGUIRE Scott TAAFFE Dylan MEADE Jakob KIERLE

Weekend September 30

U11A
Baldoyle United 1 Skerries Town 3
Aaron TROY
U14 NDSL Challenge
Marino FC 1 Baldoyle United 5 
Jakob KERLE (2) Taylor HENNESY Evan KELLY Liam BURCHELL

Weekend September 23

U11A
Ratoath Harps 1 Baldoyle United 1 
Alex WHELAN

Weekend September 16

U11A
Baldoyle United 3 Swords Celtic 0 
Stephen FINN (2) Jack McDERMOTT
U14B
Baldoyle United 2 St Kevin’s Boys 1 
Liam BURCHELL Sean O’KEEFFE

Weekend September 9

U18 Premier
Baldoyle United 1 Trinity Donaghmede 0 
Armin GRESCO
Under 18s are Champions!
U11A Cup Semi Final
Skerries Town 3 Baldoyle United 0 
U12A
Maynooth Town 1 Baldoyle United 5 
Max DENT (2) Stephen COFFEY Cillien MOONEY Callum BRADY

Weekend September 2

U11A
Swords Celtic 0 Baldoyle United 3 
Jack McDERMOTT (2) Aaron TROY

Weekend August 26

U11A Cup Qtr Final
Baldoyle United 3 Ratoath Harps 1 
Stephen FINN (2) Aaron TROY
Under 12A
Baldoyle United 7 Ratoath Harps 0 
Max DENT (3) Callum BRADY (2) Leo MAHER Cillian MOONEY

Sunday July 9

Under 18 Premier
Baldoyle United 7 Duleek FC 3 
Finn CAULFIELD (4) Chris DUNNE Darren CURRAN Lee O’LEARY

Sunday July 2

Over 35 Cup
Baldoyle United 2 Greystones 0
Keith DARCY (2) 
Under 18 Premier
Swords Celtic 1 Baldoyle United 4
Armin GRESCO (2) Josh ODENDOLM Finn CAULFIELD
Under 16 Premier
Corduff 8 Baldoyle United 0 

Wednesday June 29

Under 18 Premier
Trinity 1 Baldoyle United 2 
Dave LALLY Armin GRESCO

Saturday June 24

Under 11A
Baldoyle United 5 Clonee 1 
Jack McDERMOT (3) Hayden O’NEILL Luca ROMANO
Under 12A
Laytown 1 Baldoyle United 0 
Under 16C
Baldoyle United 4 Balscadden Boys 1
Cian GRASSICK (2) Chopper HOWARD Josh DAWSON 


Sunday June 11

Under 14b
Baldoyle United 3 Glebe North 2 
Liam BURCHELL Callum MAGUIRE Taylor HENNESSY

Tuesday May 30

Under 16 Premier
Swords Celtic 3 Baldoyle United 1 
Eoin BARRETT
Under 16C
Baldoyle United 3 Clontarf FC 0 
Steven DUNNE Adam HOWARD

Weekend May 26

Under 14 Cup
Baldoyle United 0  St John Vianney 3
Under 11A
Baldoyle United 1  Donna Carny 4 
Under 12a Cup
Clonee 3 Baldoyle United 2 
Cillien MOONEY (2) Taylor O’REILLY
Under 16 Prem
HHFC 1 Baldoyle United 3
Cian LEESON Cian GRASSICK Adam MURPHY 
Under 16c
Castleknock Celtic 0 Baldoyle United 7
Cian GRASSICK (3) Steven DUNNE Josh DAWSON Paddy BRIDGEMAN Steven DARCY
Under 18
Drogheda Town 4 Baldoyle United 0

Tuesday May 23

Under 16
Portmarnock 1  Baldoyle United 5 
Paddy BRIDGEMAN (2)
 Cian GRASSICK Josh DAWSON Steven DUNNE

Saturday May 20

Under 11A
Laytown 1  Baldoyle United 1 
Stephen FINN
Under 12A
St Ita’s  1  Baldoyle United 1 
Leo MAHER
Under 16
Baldoyle United 3 HHFC 0 
Jordan WALSH (3)
Under 16c
Baldoyle United 7 Artane Beaumont 0 
Steven DUNNE (2) Adam HOWARD (2) Paddy BRIDGEMAN Conor BEGGS Cian GRASSICK

Tuesday May 16

Under 12A
Baldoyle United 4 St. Ita’s 2 
Leo MAHER (3) Max DENT

Weekend May 13

Under 18 Premier
Baldoyle United 1 Duleek FC 0 Finn CAULFIELD
Under 12A
Baldoyle United 2 Malahide United 1  Max DENT Adam LEE
Under 14B
St Kevin’s 1 Baldoyle United 1 Callum MAGUIRE

Weekend May 6

Under 11A
Balbriggan 2 Baldoyle United 1 Hayden O’NEILL
Under 12A
Ratoath harps 3 Baldoyle United 5 Callum BRADY (2) Leo MAHER Cillien MOONEY Adam LEE
Under 18
Baldoyle United 7 Dunboyne 1  Finn CAULFIELD (3) Armin GRESCO Gary McDONANALD Jamie DARBY Zac OSBORNE
Under 16 Premier
Baldoyle United 4 Swords Celtic 4  Jordan WALSH (3) Robert COONEY
Under 14B
Dunboyne FC 4 Baldoyle United  Jakob KIERLE

Weekend April 7

Under 18
Baldoyle United 5 Malahide United 1 David LALLY (2) Finn CAULFIELD (2) Jamie DARBY
Under 16 cup
Baldoyle United 7 Maynooth town 2 Cian GRASSICK (2) Maynooth won on Panalties.

Weekend April 7

Under 16C
Clontarf  2 Baldoyle United 4 Cian GRASSICK (3) Josh DAWSON
Under 18 Premier
Baldoyle United 2 Drogheda Town 1 Finn CAULFIELD (2)
Under 12A
Dunboyne FC 6 Baldoyle United 2 Callum BRADY Leo MAHER

Weekend April 1

Under 11A
Ratoath 5 Baldoyle United 2 Jack Mc Dermot Aaron TROY
Under 16 Premier
Rush Athletic 1 Baldoyle United 6 Jordan WALSH (3) Eoin BARRET Alex MOLLOY Ben LYNSKY
Under 16C
Baldoyle United 1 Ashbourne 1 Steven DUNNE
Under 12A
Baldoyle United 4 Maynooth Town 1 Taylor O’REILLY (2) Leo MAHER Alex HARGROVE
Under 14B
Glebe North 2 Baldoyle United 0

Weekend March 25

Under 11A
Baldoyle United 0 Babriggan 3
Under 12A Cup
Corduff 1 Baldoyle United 2 Ben FITZPATRICK Leo MAHER
Under 14B
Baldoyle United 4 Balscadden Boys 0 Liam BURCHILL (3) Sean O’KEEFFE
Under 18 Cup
Baldoyle United 3 Swords Celtic 1 Finn CAULFIELD (2) Jamie DARBY
U16 Prem A Cup
Balscadden Boys 0 Baldoyle United 2 Jordan WALSH Cian LEESON
Under 16C
Baldoyle United 0 Maynooth Town 3

Weekend March 12

Under 12A
East Meath United 1  Baldoyle United 3 Callum BRADY Cillien MOONEY, +OG
Under 16 Premier
Baldoyle United 1 Donna Carney 3 Jordan WALSH
Under 16C
Baldoyle United 2 Skerries Town 2 Oran MARTIN Sean KANE